Kafam Karışık…

Akşamın romantizmini çoktan geride bırakıp gecenin dibi gözükmeyen kuyularından yükselen sesleri dinlemekteyim. Ne kadar söz versem de kendime, yine oltamı hazırlayıp salacağım o kör kuyulara, çekeceğim yukarı o seslerin sahibi düşünceleri ve günahını kabullenip cezasına razı geldiğim, kadehimin en uğrak sakinine meze edeceğim. Sonra da kadehimin sakinini damarlarımda usul usul akan kanıma buyur edeceğim. O çağladıkça kanımda, ben sakinleşeceğim.

Sakinliğimin labirentlerinde gezinen bir fare gibiyim. Çıkışı falan aradığım yok, gezinmekteyim aheste aheste, çıkmaz sokakların duvarlarına başımı vurup, bir pervasız kahkaha eşliğinde sonraki çıkmaz sokağa yürümekteyim.

Bir ses işitmekteyim uzaktan adımı seslenen. Tanıdık bir ses ama tanıyamamaktayım. Ciddiyetimi sabaha kadar izne ayırmış bir sakin olarak ciddiyetsizce kahkahalar eşliğinde ben de seslenmekteyim: kim o?

Neredeyim iyice karıştırmaktayım. Labirentin içinde gezinen bir fare miyim yoksa gecenin derin kuyularında olta avı yapan bir avcı mı yoksa evinin salonundaki dedesinden kalma ahşap koltuğa gömülmüş bir sarhoş mu? Yok yok… Hiçbiri değilim. Ben aslında yokum(bir serseri kahkaha daha).

Flu bir görüntünün içinden, yaklaştıkça netleşen biri bana doğru gelmekte. Adımı seslenmekte… Aaa! Kalemim bu!

‘’Ulan sen hangi ara canlandın da bana sesleniyorsun. En son ben seni masanın üzerinde bırakmıştım.’’

‘’Ben hep canlıydım abi. Unuttun mu? Sen benim kulağıma fısıldarsın, ben kâğıda dökerim sözcüklerini. Baktım kayboldun ortalıktan, aramaya geldim.’’

‘’Buldun işte! Git seninle uğraşamam şimdi.’’

‘’Akşam gelen mektubuna cevap yazacaktık unuttun mu?’’

‘’Haa şu mektup! Haber ver kâğıda gelsin, söyleyeceklerim var.’’

Sonra kalem koşarak gitti ve kâğıdın elinden tutarak birlikte geri geldiler. Bu sırada labirentte bir fare hala kafasını çıkmaz sokakların duvarlarına vurmakta, bir avcı kör kuyulara olta sallamaktaydı. Ben ise onları izleyip keyiflenmekte, boşalan kadehleri doldurup daha da sakinleşmekteydim.

‘’Biz hazırız abi’’

‘’Dinle öyleyse dostum, dinle ki anlat kâğıda; dinlediklerini… Dinle ki içir kâğıda; demlediklerimi…’’

Ama baştan söyleyeyim; öyle efendisini, beyefendisini, kibarını seçmeyeceğim kelimelerin. Eskisi gibi karşıma oturtup, saçını başını tarayıp, takım elbiselerini giydirmeyeceğim. Anlatmayacağım öyle uzun uzun saymayı sevmeyi, iyiyi kötüyü, küçüğü büyüğü, tutuşturmayacağım ellerine en kokulusundan, en renklisinden buket buket çiçekler. Öldürülmelerine izin vermeyeceğim, kanlı bir zarf içerisinde geri gönderilip cenaze merasimlerini düzenlemeyeceğim artık.

Hatta hiç cevap vermeyeceğim. Vazgeçtim.

Daha çok işim var.

Önce bir fareye labirentin çıkışını bulduracağım, ardından bir olta avcısına kuyuları kapatacağım. En sonunda da bir sarhoşu ayıltacak, sonra yok olacağım.

Kusuruma bakmayın. Kafam karıştı iyice… Sizinki de karıştı mı?

Okuduklarınızdan bir şey anlamadıysanız eğer; affola…

Yok, eğer anladıysanız; o zaman da keyfola…

Özkan SARI

Kafam Karışık…’ için 2 yanıt

  1. Kendine dünya içinde bir dünya, gece içinde bir gece kurup yalnızlığıyla konuşanları ne çok severim ben. Dededen kalan koltuğa, o kaleme kağıda, şarabın kırmızısına selam olsun buradan.

    Beğen

    1. Bizler edebiyat gömleği giymiş akıl hastalarıydık sadece… Gerisini biliyorsunuz. Evet şarabın kırmızısı çok daha güzel yakışırdı öyküye fakat kadehimin en uğrak misafiri viskiydi. Ne önemi var ki… Balıkları gökyüzünde kanatlandırabildiğimiz, kırlangıçları denizlerde yüzdürebildiğimiz dünya içindeki dünyamızda ne önemi var. Ne istersen onu doldur kadehine. Ne kadar istersen o kadar sarhoş ol. Saygıyla…

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s